Tvastar Business Journal

Robe
Home | Vijesti | Analize | Robe | Europa | Afrika | Trzista | Investiranje | Koncepti | Blogovi | Linkovi | Kontakt

Aluminij

 

   Američka Alcoa i kanadski Alcan godinama su bili najveći proizvođači aluminija. Alcoa je 2003. godine poziciju potvrdila kupivši francuskog proizvođača Pechiney i time definitivno potvrdio vodeće mjesto u tehnologiji taljenja. Ali, aluminijska industrija krupnim koracima ide u Aziju i neki novi igrači sada vode igru. Kina je prije deset godina bila četvrti svjetski proizvođač željeza, danas je prvi, a uz to je i najveći proizvođač aluminija. Prema podacima kunzultanta CRU Analysis Kina je 1996. godine proizvela 1,5 milijuna tona aluminija a SAD 3,6 milijuna. Prošle godine Kina je proizvela 9,3 milijuna tona a SAD je pao sa prvog mjesta na četvrto i proizveo je 2,3 milijuna tona. Američke kompanije su još uvijek važne ali dobar dio njihove proizvodnje je izvan SAD-a, kao na primjer Alcoa koja proizvoda 3,7 m tona metala ali 1 milijun od toga u Kanadi, Brazilu i Australiji.

 

   Rusal i Sual nedavno su udružili snage i stvorili United Company Rusal, najvećeg svjetskog proizvođača aluminija. Tvrtka proizvodi 3,8 miliju tona aluminija, malo više od Alcoe, ali uskoro otvara nove talionice u Sibiru, prve nakon raspada SSSR-a. Ono što najviše zabrinjava tvrtke izvan Rusije u vezi ujedinjena ova dva ruska aluminijska giganta, je činjenica da ulazak novih igrača na rusko tržište aluminija nema smisla pokraj takvog diva. Jedan od onih koji su to namjeravali, norveški Hydro Aluminium, izgubio je volju. Budućnost talionica na zapadu sve više dolazi u pitanje što je energija skuplja, jer talionice su veliki potrošači energije. Rusal će zato pozvati graditelja nuklearnih elektrana Rosatom da sagradi nuklearku kraj novih talionica u Sibiru. Rusija je idealno mjesto za talionice aluminija i metala jer ima jeftinu energiju i pristup Kini i ostatku Azije. Hydo je zatvorio dvije talionice prošle godine a Alcan jednu u Švicarskoj i ove će godine još jednu u Francuskoj. Najvjerojatnije i jednu veliku 200.000 tona godišnje u Nizozemskoj nakon dugih pregovora. Visoka cijena koju plaćaju Kinezi i niska cijena sirovine produžili su smrt talionica duže što su svi i očekivali, ali neizbježno je preseljenje istočno. Vjerojatno negdje blizu luka jer  će postupiti prijevoz do korisnika. Kanada je dobro mjesto za američke talionice jer ima puno jeftine energije iz hidro elektrana i blizu je tržišta.

   Proizvodnje se stalno povećava ali potražnja još i brže. Prošle godine cijena aluminija je narasla sa 2000$ za tonu na 2800$, a u jednom trenutku dosegnula je i 3300$ za tonu. Najveći korisnici su zračna, automobilska i građevinska industrija.

 

   Potražnja za aluminijem rezultat je i okretanju industrija od cinka i bakra, koji su od početka 2003. godine narasli za pet puta, dok je aluminij poskupio samo dva puta. Tri puta je jeftiniji od cinka i četiri puta od bakra pa su ga proizvođači počeli više koristiti. Naravno razlog je i u promjenama u konstrukciji automobila i zaštiti okoliša. 

Copper equipment

London Metal Exchange

Chicago Mercantile Exchange